Newsletter

Newsletter AI a instituce (AI and Institutions)

The Newsletter (currently available only in Czech) informs its readers about the activities of the AI Institutional Transformation Research Group and offers a selection of interesting news from the are where AI influences social institutions. The newsletter is free and it is disributed on a monthly basis. 

You may explore the newsletter archive below. If you would like to join our subscribers, please drop us a short note after clicking on the subscription button.

AI a instituce #3/2023

Workshop: AI ze společenskovědní a humanitní perspektivy  30. 11. - 1. 12. 2023, Fakulta humanitních studií UK

Mezinárodní workshop, který proběhne v prostorách Fakulty humanitních studií UK v Tróji nabídne dva bloky přednášek.

První blok konaný 30. 11. ponese název Decoding Artificial Intelligence through Sociological and Anthropological Lens a bude se věnovat technologiím umělé inteligence z perspektivy sociologie a antropologie a proběhne v anglickém jazyce. Těšit se v tento den můžete na řečníky:

Druhý blok nese název Umělá inteligence a my: přednášky o dnešním a zítřejším světě. Zaměříme se na to, jaké dopady v oblasti vzdělávání v humanitní a společenskovědní oblasti můžeme čekat v krátkém, středním i dlouhém horizontu. Také nás bude zajímat, jak se dnešní studující humanitních a společenských věd mohou připravit na budoucnost prostoupenou inteligentními technologiemi. Dne 1. 12. se tak můžete dále těšit na program, jenž proběhne v jazyce českém:

Místo: Přednášky proběhnou v budově FHS, místnost 0.02. Během události bude prostor pro dotazy a diskuzi, aby se účastníci mohli aktivně zapojit do dění.

Těšíme se na Vás! Facebooková událost zde.

Novinky ze světa AI a institucí

Co AI chatboti skutečně znamenají pro studenty a podvádění?

Stanfordští odborníci na vzdělávání Victor Lee a Denise Pope diskutují o probíhajícím výzkumu, proč a jak často studenti podvádějí.

ChatGPT a další chatboti s umělou inteligencí hodně spoléhají na zpravodajská média chráněná autorským právem, říkají vydavatelé

News/Media Alliance uvádí, že společnosti s umělou inteligencí školí roboty v oblasti zpráv a mediálního obsahu chráněného autorským právem mnohem častěji než u jiných zdrojů na webu.

6 VC vysvětluje, jak mohou startupy získat a obhájit podíl na trhu v éře umělé inteligence

TechCrunch+ se snaží pochopit, kde by startupy mohly najít oporu na trhu díky využití velkých jazykových modelů (LLM).

Sledujte nás na sociálních sítích!

Abyste mohli být snadno v obraze, na čem zrovna naše Research Group pracuje, a neunikly Vám žádné novinky, založili jsme si profily na sociálních sítích. Sledovat a s jakýmikoliv dotazy se na nás obrátit můžete na Instagramu, LinkedInu, Facebooku či Twitteru. Manažerkou komunikace je naše nová členka Karina Zamrazilová.

AI a instituce #2/2023

Milí přátelé,

doufáme, že jste si náležitě užili léto a načerpali energii do nového akademického roku. S jeho začátkem nás totiž čekají aktivity, které by byla škoda propásnout. Čeká nás Den AI na FHS (2. 11.) plný zajímavých přednášek a aktivit, nebo akademický workshop zaměřený na AI z perspektivy společenských a humanitních věd (30. 11. - 1. 12). Na FHS se otevírá i studentská skupina pro AI a podpůrná skupina k využití AI pro vyučující. Podrobnosti níže!

Do týmu jsme také přivítali dvě nové členky - Lucy Císař Brown a Karinu Zamrazilovou. Lucy je doktorandkou historické sociologie na FHS UK a ve vztahu k AI se zajímá zejména o sociální implikace LLM v kontextu vztahu státu a jednotlivce. Karina je doktorandkou obecné antropologie na FHS UK a zaměřuje se na to, jak lze AI efektivně využít ve zdravotnictví a ve startupech zaměřených na oblast duševního zdraví. Více se o nich dozvíte v medailoncích zde

Budeme rádi, když nám zachováte přízeň a doporučíte náš newsletter svým přátelům a známým. K odběru se může připojit kdokoli, stačí kliknout níže. Stejně tak se na nás neváhejte obrátit s jakoukoli zajímavostí nebo žádostí o spolupráci.

Události

Zahájení provozu Studentské skupiny pro AI na Fakultě humanitních studií

Studentská skupina pro AI nabízí komunitu lidí se stejným zájmem. Zde se můžete podělit o výměnu zkušeností a znalostí, lze i přispět k tvorbě fakultního etického AI kodexu.

Kde ji můžete najít?

Kontaktní osoba: Martin Dolský; dolsky.martin@gmail.com

AI Teacher Support Group na Fakultě humanitních studií

Na FHS UK vzniká online skupina zaměřená na diskusi o integraci umělé inteligence do vzdělávání. Jejím cílem je vytvořit prostor, kde se vyučující mohou seznamovat s novými nástroji a rozebírat příležitosti i hrozby, které pro jejich práci AI přináší. Členové skupiny budou spolu hledat odpovědi na obtížné otázky, které před vysokou školou umělá inteligence staví.

Den AI na FHS / FHS AI Day

V rámci Dnů AI 2023 proběhne i FHS AI Day , jehož budeme součástí. Pojďte se s námi podívat na umělou inteligenci z humanitních perspektiv. 

Program zahrnuje přednášku o etických otázkách AI, workshop o využití AIpro výzkum, soutěž v generování AI umění, diskuse v režii studentského spolku a krátkých vystoupení mapujících vliv AI na společnost.

Jde o lákavou příležitost zapojit se do diskuse o budoucnosti vztahu člověka a technologií. Program a registrace zde.

Workshop: AI ze společenskovědní a humanitní perspektivy  30. 11. - 1. 12. 2023, Fakulta humanitních studií UK

Mezinárodní workshop, který proběhne v prostorách Fakulty humanitních studií UK v Tróji nabídne dva bloky přednášek. První se bude věnovat technologiím umělé inteligence z perspektivy sociologie a antropologie. Ve druhém se zaměříme na to, jaké dopady do oblasti vzdělávání v humanitní a společenskovědní oblasti můžeme čekat v krátkém, středním i dlouhém horizontu. Těšit se můžete na zajímavé hosty - o podrobnostech se podělíme v příštím newsletteru.

Sledujte nás na sociálních sítích!

Abyste mohli být snadno v obraze, na čem zrovna naše Research Group pracuje, a neunikly Vám žádné novinky, založili jsme si profily na sociálních sítích. Sledovat a s jakýmikoliv dotazy se na nás obrátit můžete na Instagramu, LinkedInu, Facebooku či Twitteru. Manažerkou komunikace je naše nová členka Karina Zamrazilová.

Novinky ze světa AI a institucí

Názory na to, které práce budou AI ovlivněny nejvíce

Jak AI může změnit charakter práce? A jaký to bude mít dopad na pracovní sílu? Na otázky se pokusili odpovědět odborníkům z různých oblastí - např. z oblasti medicíny, práva, umění, maloobchodu nebo třeba z oblasti vzdělávání.

Jak mohou školy letos na podzim přežít (a možná i prosperovat) pomocí umělé inteligence

Jak bude vypadat nový školní rok ve spolupráci s AI generátory? Na to se ve svém článku v New York Times zaměřuje Kevin Roose.

AI přichází do našich čtvrtí a ukáže nám budoucnost měst

Massachusettský technologický institut (MIT) ve svém bostonském výzkumu zjistil, že pokud je AI správně natrénována, umí až příliš dobře předvídat hodnotu nemovitostí, míru kriminality a dokonce i statistiku veřejného zdraví – a to pouze díky analýze fotografií. S tím vystávají i otázky spojené s politikou moci.

AI a instituce #1/2023

Milí přátelé,

toto je první newsletter Skupiny pro výzkum institucionální transformace vlivem AI (AITReG). S jeho pomocí bychom chtěli sdílet aktualizace, oznamovat možnosti spolupráce a nabízet novinky z výzkumu, který probíhá v oblasti našeho zájmu.

Od září plánujeme rozesílat tento newsletter každý měsíc. Budeme rádi, když nám zachováte přízeň a doporučíte ho svým přátelům a známým, bude-li se vám  líbit. K odběru se může připojit kdokoli, stačí kliknout níže.


Plánované aktivity

AITReG workshop (30. 11. - 2. 12. 2023, Fakulta humanitních studií UK)

Hlavní podzimní událostí, kterou plánujeme, je dvou až tří denní mezinárodní workshop, který proběhne v prostorách Fakulty humanitních studií v Tróji. Těšit se můžete na přednášky a panelové diskuse s českými i zahraničními hosty, nebo soutěž v prompt engineeringu (tedy ve vytváření pokynů pro generativní AI na zadané téma), která bude otevřená k participaci všem zájemcům. Rádi bychom vytvořili i prostor pro prezentaci nejrůznějších zájmových spolků a studentských aktivit, které se na průsečiků témat AI a institucionální změny odehrávají. Jakékoli vaše podněty uvítáme, neváhejte se ozvat!


Podcast AI a instituce

Od září také budeme natáčet jednou měsíčně podcast AI a instituce, v nichž členové skupiny budou hovořit se zajímavými hosty. První díl bude v režii Martina Heřmanského, který patří k antropologické větvi naší skupiny. Rozhodně je, nač se těšit.


Novinky ze světa AI a institucí

Projekt AI společně na UJEP

Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně vznikly vydařené webové stránky zaměřené na problematiku AI, mimo jiné kontextu v vzdělávání.


Sam Altman v časopise Time

Dlouhý rozhovor s ředitelem společnosti OpenAI, která vytvořila aktuálně asi nejznámější modely ChatGPT a GPT-4, vyšel v časopise Time


Nové číslo časopisu Asterisk

Časopis Asterisk spojený s kalifornskou komunitou racionalistů a efektivních altruistů se v sérii zajímavých a čtivých textů věnuje problematice bezpečnosti AI.